Belek hakkinda

Belek Rehberi
Belek Hakkında
Belek, Türkiye’nin en lüks ve büyük otel tesislerinin bulunduğu Antalya’nın Serik ilçesine bağlı bir yerdir. Bir zamanlar bataklık bir alanken, buranın kurutulması için ağaçlar ekilmiş, sonrasında da bu alan turizm beldesi olarak imara açılmıştır. Birbiri ardına Türkiye’nin en lüks ve en büyük otelleri inşa edilmiş artık ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Özellikle golf ve futbol sahalarını barındıran pek çok otelde, yıl boyunca önemli turnuvalar yapılır. Golf otellerinde ünlü sporcuların yer aldığı gol turnuvaları düzenlenirken, kışın da futbol takımları buraya kamp yapmaya gelir. Oteller, yazın ve bahar aylarında deniz ve güneş turizmi konusunda genelde Alman ve Rus müşterilere hizmet verir. Avrupa’nın hemen her ülkesinden turistlerin gittiği Belek’te, Dinler Bahçesi adıyla bir kültür merkezi hizmet vermektedir. Burada kilise, cami ve sinagog aynı bahçe içerisinde yer alır. Bu yapı hoşgörünün simgesi olarak kabul edilmektedir. Belek otellerinin neredeyse tamamı denize sıfırdır, uzun geniş kumsalları vardır ve genelde deniz ile otel arasındaki bölgeden dere geçer. Kumsalı güzeldir ancak denizi Antalya’nın Kemer, Side, Kaş gibi ilçelerine göre biraz daha dalgalı ve zaman zaman bulanıktır. Oteller havuzları ve su parklarıyla her şey dahil konseptiyle neredeyse 24 saat yeme içme ve eğlence olanağı sunar. Oteller ve tesisler o kadar büyüktür ki, birkaç günde bile gezip bitiremeyebilirsiniz. Aspendos tiyatrosu, Side Antik kenti, Dinler Bahçesi, Kurşunlu Şelalesi, Perge Antik kenti gibi yerler gezilebilir. Antalya’ya 40 km uzaklıktaki Belek’e Antalya Uluslararası Havalimanı’ndan yaklaşık yarım saatte ulaşılabilir. Yine Antalya-Alanya yolu kavşağı üzerinde yer aldığından toplu ulaşım ve otobüste kullanılabilir.

Gezilecek Yerler:
Aspendos Tiyatrosu: Ayakta kalmayı başarmış Roma dönemine ait en büyük açık hava tiyatrolarından biri olan Aspendos’un muhteşem bir akustik gücü vardır. Zaman zaman opera ve bale gösterileri de yapılıyor.

Dinler Bahçesi: Aynı bahçe ve avlu içerisinde kilise, cami ve sinagog barındıran bu yapı, hoşgörü sembolü olarak adlandırılıyor.

Perge Antik Kenti: Aksu ilçesinde önemli bir tarihi kalıntıları ve Perge Antik kentini barındıran yerdir.

Side: İçerisinde antik bir kenti barındıran küçük çarşısı ve marinasıyla Antalya’nın şirin bir ilçesidir ve Belek’e yaklaşık yarım saat mesafededir.

Kurşunlu Şelalesi: İçerisinde barındırdığı şelaleleriyle 7 küçük göletin oluştuğu, Antalya-Isparta yolu üzerindeki yerdir. Milli parktır, içerisinde yeme içme ve piknik alanları bulunur.

Düden Şelalesi: Antalya’dakibir başka ünlü şelalede Düden şelalesidir. Şehir merkezine 10 km uzaklıktaki bu şelaleye Belek’ten de rahatça gidilebilir.

Manavgat Şelalesi: Belek’e biraz uzak olsa da yaklaşık 1 saatte gidilebilecek bu şelalenin en önemli özelliği çok geniş bir alandan akması. Fazla yüksekten akmasa da geniş bir bölgeden akar ve Antalya fotoğraflarını süsleyen Türkiye’nin önemli şelalelerinden biridir.

Köprülü Kanyon: Rafting yapılabilen Türkiye’nin önemli kanyonlarından biri olan Köprülü Kanyon oldukça turistik bir yerdir. Otellerden her gün rafting yapmak isteyenler üstü açık arabalarla alınır ve bu kanyona götürülür.

Gece Hayatı:
Belek’te otellerin hemen hepsinde her gece eğlence vardır. Özellikle yoğun sezonda, yaz aylarında, eğlenceler gün boyu sürer. Yöresel geceler, canlı müzik, folklor ve dans gösterileri gibi gün boyu aktivite vardır. Gündüzleri sporla karışık aktiviteler ve çocuklara yönelik eğlenceler de çoktur. Ancak semt merkezinde özel bir eğlence alanı bulunmaz. Otelden çıkıp bir yerlere gitmek isterseniz ya Antalya şehir merkezine ya da Side’ye gitmeniz gerekir. Side merkezde bar ve gece kulüpleri bulunur.

Ulaşım:
Belek, Antalya Havalimanı’na 33 km uzaklıktadır. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürer. Antalya’dan şehir merkezinden ve havalimanından Belek’e ulaşım vardır. Havalimanından bazen uçak firmalarının servisi bulunur ya da taksi kullanabilirsiniz. Onun dışında gerek Antalya tarafı gerekse de Alanya tarafına doğru girişteki küçük garajdan otobüs ve dolmuşlar kalkar. Antalya otogarından ise Serik minibüslerine binerek Belek’e ulaşabilirsiniz.

Bunları Yapmadan Dönmeyin:
Aspendos Tiyatrosu’na gitmeden

Perge Antik Kenti'ni gezmeden

Köprülü Kanyon’da rafting yapmadan

Dinler Bahçesi’ni gezmeden

Düden ve Kurşunlu Şelalelerine gitmeden

Golf oynamadan

Side’yi gezmeden dönmeyin.

Alışveriş:
Belek’te turistlere yönelik altın, gümüş, pırlanta gibi takılar ve deri kıyafet çanta gibi aksesuarlar satan dükkanlar bulunur. Yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeker. Belek girişinde ve yol üzerinde ise köylü kadınların yaptığı geleneksel hediyelik eşyalar ya da turşu, salça, tarhana gibi yiyecekler de satılır. Yine bahçelerden toplanmış taze meyve ve sebze satışı da yapılır.